Kërko web faqen

 


   
  LAJMET E FUNDIT
SHPALLJE NR:4

Lėnda e ankandit elektronik ėshtė toka ndėrtimore e pa ndėrtuar, pronė e Republikės sė Maqedonisė, e paraparė me Plotėsim ndryshim tė Planit urbanistik pėr fshatin Zhelinė pėr blloqet: 18, 19,20, 22 dhe 23, sjellė me Vendim tė Kėshillit tė komunės sė Zhelinės numėr 07-919/5 nga 15.08.2012 me destinim pėr ndėrtim tė D3 – sport dhe rekreacion-me klasa kompatibile tė destinimeve , nė pajtim me rishikimin tabelor nė tė cilin janė dhėnė tė dhėna pėr parcelėn ndėrtimore

SHPALLJE NR:3

LĖNDA E ANKANDIT ELEKTRONIK Lėnda e ankandit elektronik ėshtė toka ndėrtimore e pa ndėrtuar, pronė e Republikės sė Maqedonisė, e paraparė me Plotėsim ndryshim tė Planit urbanistik pėr fshatin Zhelinė pėr blloqet: 18,19,20, 22 dhe 23, sjellė me Vendim tė Kėshillit tė komunės sė Zhelinės numėr 07-919/5 nga 15.08.2014 me destinim pėr ndėrtim tė B1 – qėllime tė vogla komerciale tė destinuara-me klasa kompatibile tė destinimeve.

Shpallje Nr:2-2014

Lėnda e ankandit elektronik janė tokat ndėrtimore tė pa ndėrtuara, pronė e Republikės sė Maqedonisė, tė parapara me Plan urbanistik pėr fshatin Zhelinė, sjellė me Vendim tė Kėshillit tė komunės sė Zhelinės numėr 07-1302/3 nga 23.11.2012 me destinim pėr ndėrtim tė A1 – Banim ne shtepi banimi me klasa kompatibile tė destinimeve , nė pajtim me rishikimin tabelar nė tė cilin janė dhėnė tė dhėna pėr parcelat ndėrtimore, numri i parcelave kadastrale tė pėrfshira me parcelat ndėrtimore, klasat kompatibile tė destinimeve, lartėsia maksimale dhe katet, sipėrfaqja pėr ndėrtim, bruto, pėrfaqja e zhvilluar, pėrqindja e ndėrtimit, koeficienti i shfrytėzimit dhe depoziti pėr pjesėmarrje nė ankandin elektronik.

SHPALLJE

Pėr shitjen e pronės sė paluajtshme nė pronėsi tė komunės sė Zhelinė me anė tė ankandit publik. 1.Lėnda me ankand publik ėshtė shitja e e largpėrēuesit prej 10 KV nga qendra e f. Zhelinė deri te trafostacioni i kompanisė gurore, Mak-Alb, te vendi i ashtuquajtur , ,,Klisura ,,KO Zhelinė, me njė gjatėsi prej 4818 m. dhe lartėsia 8.35 m. Me vendim in pėr legalizim-i vėrtetuar me statusin ligjor nė objekt pa leje, nr.08-3364/5 nga 27.01.2014. nė pronėsi tė komunės sė Zhelinės , kontrata nr.08-152/1 tė datės 05.02.2010.

Inagurimi i objektit shkollorė

18.12.2013, Mė 18 dhjetor 2013, nė ambientet e shkollės fillore “Pashko Vasa” tė fshatit Novosellė, Komuna e Zhelinės shėnoi 17 vjetorin e konstituimit tė Kėshillit tė komunės, me ē’rast aktivitet kryesor i kėtij pėrvjetori ishte lėshimi nė pėrdorim, respektivisht inaugurimi i objektit tė ri i shkollės fillore “Pashko Vasa” nė fshatin Novosellė tė kėsaj komune.

Krosi pranveror, 2013

Nė organizim tė sektorit pėr arsim kulturė dhe sport tė Komunės sė Zhelinės, u mbajtė krosi tradicional pranveror “ Krosi Pranveror”. Pjesėmarės nė kėtė kros ishin nxėnėsit nga klasa e V –VIII, tė tė gjitha shkollave fillore komunale. 25.04.2013

Seanca konstituive e Kėshillit

Sot u mbajtė seanca e parė Konstituive e kėshillit komunal, tė Komunės sė Zhelinės. Nė kėtė seancė u zgjodh edhe Kryesuesi i kėshillit Arijeta Rexhepi, e cila ishte edhe bartėse e listės sė kėshillit nga radhėt e BDI-sė, pėr zgjedhjet lokale 2013.

16 vjetori i Komunes-Raport 4-vjecar i Kryetarit

Dje ( 18.12.2012 ) e martė, me rastin e ditės sė Komunės, Kryetari i Komunės z.Fatmir Izairi, para Kėshillit komunal, Bashkėsive lokale dhe administratės komunale, raportoi pėr tė gjitha aktivitetet, projektet tė cilat janė realizuar gjatė kėtij mandati katėrvjeēar. Tė pranishmėve nė sallėn e Kėshillit komunal ju drejtuan edhe Sekretari i komunės dhe Kryetari i kėshillit tė Komunės sė Zhelinės tė cilėt raportuan pėr tė gjitha aktivitetet e administratės komunale dhe kėshillit komunal gjatė kėsaj periudhe.

Propozim buxheti i v.2013

Buxheti i komunes se Zhelines per vitin 2013 eshte pergatitur ne baze te dispozitave te Ligjit per buxhet (“Gazeta zyrtare e RM” nr. 64/05, 4/08, 103/08, 156/08, 95/10, 180/11) dhe kaheve – udhezimeve themelore per pergatitjen e buxheteve te NJVL per vitin 2013, te derguara na Ministria e financave. Buxheti i komunes se Zhelines eshte plan vjetor i te ardhurave, prurjeve te tjera dhe mjeteve te lejuara.

Pėrurohet objekti shkollorė nė f.Leshnicė e Epėrme.

Pėrurohet objekti shkollorė nė f.Leshnicė e Epėrme dhe vėndohet gurthemeli pėr objekt tė rri shkollor nė f.Kopaēindoll

U vėndua gurthemeli i shkollės nė f.Novosellė

Sot ( mė 14.09.2012) e premte, pas kėrkesave tė shumta permanente nga bashkėsia lokale e f.Novosellė, u vendua gurthemeli I shkollės fillore nė kėtė fshat

U vėndua gurthemeli I shkollės nė f. Merovė

U vu gurthemeli i shkollės nė f. Merovė
Dje me datė 02.07.2012 ( e hėnė ) u vėnduagurthemeli I Ishkollėsfillore “ Pashko Vasa “ nėf.Merovė


Krosi Pranveror

Krosi Pranveror

Sot nė Komunėn e Zhelinės me rastin e 21 Marsit, ditės sė Pranverės u organizua “ Kros Pranveror” ku morėn pjesė nxėnėsit e gjithė shkollave fillore tė Komunės sė Zhelinės.


Ministri i pushtetit lokal vizitoi Komunėn e Zhelinės

Ministri i pushtetit lokal vizitoi Komunėn e Zhelinės
Sot nė Komunėn e Zhelinės qėndroi pėr vizitė zyrtare Ministri i pushtetit lokal i RM-sė, z.Nevzat Bejta, Xhemali Elmazi- Drejtor i Byros pėr zhvillim tė barabart rajonal, dhe Adil Emini - Drejtor i qendrės pėr zhvillim tė barabart tė Rajonit planor tė Pollogut, tė i cilėt u pritėn nga Kryetari i komunės sė Zhelinės z.Fatmir Izairi dhe administrata komunale.


Inagurohet gurthemeli i salles se sporit ne f.Zheline

Inagurohet gurthemeli i salles se sporit ne f.Zheline
Dje nė mėnyrė solemne u bė inagurimi i gurthemelit tė sallės sė sportit nė shkollėn fillore “Luigj Gurakuqi” f.Zhelinė, tė Komunės sė Zhelinės. Ky projekt ėshtė i financuar nga Qeveria e RM-sė dhe Ministria e arsimit.


Filloi asfaltimi i rrugės nė f.Pallaticė

Filloi asfaltimi i rrugės nė f.Pallaticė
Me mjete tė siguruara nga kredia prej Bankės Botėrore nė bashkpunim me Agjencionin pėr rrugė tė RM-sė dhe Komunės sė Zhelinės, sot filluan punėt pėr asfalltimin e rrugės nė gjatėsi prej 2.2 km nė. f.Pallaticė tė Epėrme, rrugė e cila shėrben si rrugė lidhėse nė mes f.Trebosh dhe Pallaticė nė njėrėn anė dhe rrugė lidhėse nė mes Komunės sė Zhelinės dhe Komunės sė Tetovės nė anėn tjetėr. Realizues i kėtij projekti shumė vital pėr qytetarėt f.Pallaticė ėshtė ndėrmarja “ Granit “ e cila ka fituar ankandin publik pėr asfaltimin e kėsaj rruge.


Ambasadorja e Gjermanisė vizitoi Komunėn e Zhelinės

Me datė 02.02.2011 Ambasadori i Republikės Federale tė Gjermanisė, znj. Ulrike Maria Knotz vizitoi komunėn e Zhelinės. Nė fillim ajo u prit nė lokalet e Komunės nga kryetari I komunės z.Fatmir Izairi dhe administrata komunale. Nga kryetari ajo u informua pėr funksionimin e Komunės nė pėrgjithėsi.

Informim

Tė nderuar qytetarė tė Komunės sė Zhelinės, Prej 19 Dhjetor tė vitit 2009, shtetasit e Republikės sė Maqedonisė mund tė udhėtojnė nė vendet e Unionit Europian (shengen zonėn) pa viza pėr qėndrim tė shkurtėrt. Nė vazhdim do tė keni inforamta tė cilat do tė jenė tė nevjshme pėr Ju gjat udhėtimit nė shtetet e Unionit Europian

U luajt ndeshja miqėsore Pollog-Shipėri ( U-19 ) ...

Dje nė stadiumin e komunės sė Zhelinės nė f.Zhelinė u luajtė ndeshja e paralajmėruar miqėsore nė mes ekipeve U-19 te Reprezentacionit tė Shqiėrisė dhe ekipit tė Pollogut.

Fljalimi !

Procesi i decentralizimit jep njė pasqyrė tė progresit nė disa prej sferave kryesore dhe padyshim qė ėshtė njė shtyllė nė tė cilėn ėshtė i vendosur edhe funksionimi i shtetit.Edhe pėr skaj sjelljes sė Ligjit pėr vetėqeverisjes lokale nė v.1995, decentralizimi me hapa tė fuqishėm filloi tė shpejtohet pas marėveshjes sė Ohėrit tė v.2001.Kjo marėveshtje ishte dhe edhe mė tutje mbetet platformė politike pėr tejkalimin e tė gjithė polarizimeve nė shoqėri dhe zgjidhjen e decentralizuar tė problemeve tė tė gjitha bashkėsive.Me Ligjin pėr vetėqeverisje lokale, u vendos edhe korniza ligjore pėr mvetėsim mė tė madh tė komunave pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve nė disa lėmi siē janė : shėrbimet komunale, kultura, arsimi, planifikimi urbanistik dhe zhvillimi ekonomik lokal dhe mbrojtja shėndetėsore dhe pa dyshim qė njėsitė e vetėqeverisjes lokale nė kėtė drejtim kanė ingerenca tė mjaftueshme nė tė gjithė kėto sfera apo lėmi pėr shumė ēėshtje kyēe me tė drejtė nė vendosje.

Njoftim nga komuna

Dje nė ora 13:00 nė lokalet e Qendrės pėr zhvillim tė rajonit planor tė Pollogut, u nėnshkrua Kontrata pėr bashkėpunim pėr projektin e ndėrtimit e kolektorit kryesorė pėr rrjetin e kanalizimit fekal nė mes Komunės sė Zhelinės e pėrfaqėsuar nga kryetari Fatmir Izairi dhe Komunės sė Tetovės e pėrfaqėsuar nga kryetari Sadi Bexhet. Projekti pėrfshinė vendbanimet Trebosh, Pallaticė, Uzurmishtė tė komunės sė Zhelinės dhe vendbanimet Poroj dhe Xhepēisht tė komunės sė Tetovės.Tė ftuar ishin edhe kryetarėt e komunave te Rajonit Planor tė Pollogut. Ky ėshtė projekt i parė ndėrkomunal qė nėnshkruhet nė mes dy Komunave tė Rajonit Planor tė Pollogut. Pas nėnshkrimit tė Kontratės bashkėrisht u vizitua rrjedha e punėve tė projektit tė lartpėrmendur nė f.Pallaticė te Xhamia e vjetėr e fshatit. Komuna e Zhelinės ėshtė nė ndėrtim e sipėr tė rrejtit tė kanalizimit nė 3 vendbanimet e pėrmendura. Me kėrkesė tė bashkėsive vendore Xhepēisht dhe poroj kėtij projekti ju bashkangjit edhe Komuna e Tetovės pėr ndėrtimin e kolektorit kryesorė... qė do tė pėrfshinė edhe 2 vendet e Tetovės. Projekti ka vlerė mbi 500 000 euro. Pėr fazėn qė ėshtė nė realizim e sipėr, rreth 1300 m, janė siguruar mjete prej 1 250 000 den nga Rajoni Planor i Pollogut, po aq vlerė nga komuna e Tetovės qė do tė jepen nė form gipave dhe pjesa tjetėr reth 70000 euro nga komuna e Zhelinės.

U lėshua nė pėrdorim fusha e sportit nė f.Zhelinė

Dje nė f.Zhelinė tė Komunės sė Zhelinės nė mėnyre solemne u lėshua nė pėrdorim fusha e sportit e financuar nga Agjencioni pėr rini dhe sport nė bashkpunim me komunėn. Nė kėtė ceremoni rasti morėn pjesė edhe zv. kryeministri i RM-sė z.Abdylaqim Ademi,Kryetari i Komunės z.Fatmir Izairi, Ministri i pushtetit lokal z.Musa Xhaferi, Drejtori i Agjencionit pėr rini dhe sport, zv. drejtori i Agjencionit, deputet dhe funksionar tjerė. Nė fjalimin e rastit Drejtori i Agjencionit tha: Ne si agjencion vazhdojm me kėtė projekt tė ndėrtimit tė fushave sportive dhe jam i lumtur qė edhe ju si Komunė tani do tė jeni tė pėrfshir nė kartėn e aktiviteteve sportive. Kryetari i komunės sė Zhelinės nė fjalimin e tij tė rastit pasi i pėrshėndeti tė pranishmit tha: Ėshtė kėnaqėsi pėr ne si komunė tė kemi njė fushė sportive tė kėtij lloji por nevojat tona nuk plotėsohen me kaq, angazhohemi nė ndėrtimin e njė fushe sporti nė f.Dėbėrc dhe njė salle sporti nė f.Grupēin me ēka do tė pėrmirėsohej sadopak ambijenti sportiv nė komunėn tonė . Tė pranishmėve ju drejtua edhe zv.Kryeministri i RM-sė z.Abdylaqim Ademi i cili mes tjerash tha: Qeveria e RM-sė ėshtė e angazhume nė maksimum qė tė siguroj terene sportive gjithė andej ku ka nevoj, aktivitete tė kėtij lloji bėhen edhe pėr f.Trebosh dhe f.Sllatinė qė edhe ato tė kenė terene sportive . Pasi mbaroi ceremonia solemne filloi ndeshja e paralajmėruar nė mes ekipit tė Komunės sė Zhelinės dhe KF Shkėndija - Tetovė.

Njoftim

Njoftohen dashamirėt e sportit se me datė 15.07.2010 ( e enjte ) me fillim nė Ora 11 00 do tė bėhet hapja solemne e fushės sė sportit nė f.Zhelinė.

Vizita e Kryetarit te BDI-se, Ali Ahmeti

Gjatė ditės sė shtunė (17.04.2010 ) nė Komunėn e Zhelinės qėndroi pėr vizitė njė delegacion i BDI-sė i udhėhequr nga Kryetari i partisė z.Ali Ahmeti, tė cilėt sė bashku me Kryetarin e Komunės z.Fatmir Izairin vizituan disa vendbanime tė kėsaj komune. Pas pritjes sė delegacionit nė Komunėn e Zhelinės fshati i parė qė u vizitua ishte f.Strimnicė ku kryetarit Ahmeti ju prezentuan punėt e ujėsjellėsit qė janė nė finalizim e sipėr nė kėtė fshat. Delegacioni vazhdoi me vizitė nė f.Sedllarevė ku gjatė kėtij mandati 1 vjeēar qė udhėhiqet Komuna e Zhelinės nga kuadėr i BDI-sė ėshtė bekatonizuar rrugė me sipėrfaqe prej 2300 m2. Nė kėtė vizitė u pėrfshinė edhe fshatrat Novo Sellė dhe Llėrc ku gjithashtu jan bekatonizuar rrugica lokale nga Komuna.

Raporti vjetor i Kryetarit Fatmir Izairi

Sot nė mbledhjen e rradhės tė Kėshillit tė Komunės sė Zhelinės, Kryetari i komunės z.Fatmir Izairi para kėshilltarėve dhe administratės komunale paraqiti raportin nga puna e tij njė vjeēare pas marjes sė mandatit.Ai elaboroi punėn e tij nė mėnyrė tė detajuar se si me pėrkushtim maksimal ka aritur nga njė gjendje totalisht tė izoluar Komunėn ta kthej nė institucion normal shtetėrorė.

Reagim i administrates komunale

Reagim I tė punėsuarve tė administratės komunale nė lidhje me tė pavėrtetat qė u thanė nė press konferencėn e PDSH-sėm Dega Zhelinė tė mbajtur me 31.03.2010 ku thuhet: "Vonesat e panevojshme burokratike, pėr kėrkesat dhe lejet pėr qytetarėt, klima e zymtė dhe pesimiste e tė punėsuarve nė komunė dėshmojnė pėr paaftėsinė e kryetarit pėr tė menaxhuar me kėtė institucion ". Tė nderuar qytetarė tė Komunės sė Zhelinės ne tė punėsuarit nė administratėn e Komunės sė Zhelinės shprehim keqardhje pėr tė pavėrtetat qė u thanė nė press konferencėn e PDSH-sė. Komuna dhe administrata komunale ėshtė e hapur pėr ēdo qytetarė dhe nė ēdo moment mund tė miren informata pėr ēdo lloj nevoje apo pune ku vetė qytetari do tė vėrtetohet me gjendjen e pėrgjithshme mbrenda nė Komunė e mė gjėrė.

Zgjidhet problemi Rusino

Problemi i deponimit tė egėr tė mbeturinave nė Tetovė, tashmė ka gjetur njė zgjidhje tė pėrkohshme. Nė takimin e realizuar me iniciativė dhe prani tė kryetarit tė Kėshillit rajonal tė komunave tė Pollogut, Fatmir Izairi, nė mes tė kryetarit tė kryetarit tė komunės sė Gostivarit, dr. Rufi Osmani, kryetarit tė komunės sė Tetovės dr. Sadi Bexheti dhe ministrit tė Ekologjisė Nexhati Jakupi, ėshtė arritur marrėveshje qė krahas vazhdimit intensiv tė realizimit tė punėve tė mbetura emergjente tė fillohet me bartjen e mbeturinave nga Tetova nė deponinė rajonale “Rusino”

Zgjidhet problemi Rusino

Problemi i deponimit tė egėr tė mbeturinave nė Tetovė, tashmė ka gjetur njė zgjidhje tė pėrkohshme. Nė takimin e realizuar me iniciativė dhe prani tė kryetarit tė Kėshillit rajonal tė komunave tė Pollogut, Fatmir Izairi, nė mes tė kryetarit tė kryetarit tė komunės sė Gostivarit, dr. Rufi Osmani, kryetarit tė komunės sė Tetovės dr. Sadi Bexheti dhe ministrit tė Ekologjisė Nexhati Jakupi, ėshtė arritur marrėveshje qė krahas vazhdimit intensiv tė realizimit tė punėve tė mbetura emergjente tė fillohet me bartjen e mbeturinave nga Tetova nė deponinė rajonale “Rusino”

Informate

Kėshilli i komunės sė Zhelinės me datė 16.12.2009 solli vendim pėr uljen e kompenzimit pėr ndėrtimin e objekteve pėr banim edhe atė pėr 50 %. Nė kėtė vendim pėrfshihen vendbanimet tė cilat jan nė plan urbanistik.Gjithashtu informohen tė gjithė qytetarėt e kėtyre vendbanimeve se vendimi nė fjalė do tė vlej prej 1 Janar 2010 deri mė 31.08.2010.

 


Lajme tjera : 


 


 


 


 


 


 


 


 
 
.

design: Albatrosi

© zhelina.gov.mk